Római Katolikus Plébánia - ÉVKÖZI XXIII. VASÁRNAP
HIRDETÉS:
Kedden, szeptember 8-án, Kisboldogasszony ünnepén szentmisék
a Szt. István templomban 9,30 órakor, a plébániatemplomban pedig 18,00 órakor lesznek.
EVANGÉLIUM:
Abban az időben: Jézus elhagyta Tirusz vidékét, és Szidonon át a Galileai-tóhoz ment a Tízváros határába. Itt eléje hoztak egy dadogva beszélő süketet, és kérték, tegye rá a kezét. (Jézus) félrevonta őt a tömegből, a fülébe dugta az ujját, majd megnyálazott ujjával megérintette a nyelvét. Föltekintett az égre, fohászkodott és így szólt: ,,Effata, azaz: Nyílj meg!'' Azon nyomban megnyílt a füle, megoldódott a nyelve, és érthetően beszélt. Jézus megparancsolta nekik, hogy a dologról ne szóljanak senkinek. De minél jobban tiltotta, annál inkább hirdették. Szerfölött csodálkoztak, és hangoztatták: ,,Csupa jót tett: A süketeket hallókká teszi, a némákat pedig beszélőkké!''
ELMÉLKEDÉS:
Jézus azt mondja: „effata!” Ha elkezded meghallani, amit Isten mond, akkor megnyílik a füled és a szád. Akkor rá fogsz döbbenni, hogy amit eddig olyan fontosnak hittél, lehet, hogy nem is az. És lehet, hogy amire eddig azt gondoltad, hogy értéktelen, arról kiderül, hogy az a legfontosabb. Azok az emberek, akik Jézust hallották és látták, amikor meggyógyította ezt az embert, arra jöttek rá, hogy őt az, akire érdemes odafigyelni. Azt teszi, amire a régen várt messiás képes. És ez ma is így van: őrá érdemes figyelni. Mert lehet, hogy nem divatos, amit mond. Lehet, gyengeségnek tűnik. De ez működik. Kölcsönadni, ajándékozni, másra figyelni. Tudod, mi lesz? Akkor elkezd megváltozni majd a világ is körülötted. És csomóaknak meg fog nyílni a szemük és a fülük, mert rájönnek, hogy aki téged meg tudott gyógyítani, az nekik is tud új lehetőséget adni.
IGELITURGIKUS NAPTÁR: Szeptember
6. Iz 35,4-7a 7. Bölcs 3,41-9 8. Mik 5,2-5a
Jak 2,1-5 Mt 10,28-33 Róm 8,28-30
Mk 7,31-37 Mt 1,1-23
9. Kol 3,1-11 10. Kol 3,12-17
Lk 6,20-26 Lk 6,27-38
12. 1Tim 1,1-2;12-14 13. Sir 24,23-31
Lk 6,39-42 Lk 1,26-38
A HÉT SZENTJE:
Kisboldogasszony
Pontosan 9 hónappal van a Szeplőtelen fogantatás ünnepe után. Szeptember hónapot a néphagyomány emiatt nevezi Kisasszony havának. Mária születése a megváltás művének kezdete. Isten kegyelmét, szeretetét ünnepeljük, amely Máriában megjelent a világban. Mária születése öröm, ahogy minden születés öröm, mert a reményt erősíti bennünk. Valami szép, valami szent kezdődik. Szűz Márián kívül csak Jézusnak és Keresztelõ Szent Jánosnak emlékezünk meg földi születésnapjáról. Mária születéséről a Szentírásban semmit sem olvashatunk. Csak apokrif hagyományból ismerjük történetét, amelyek főleg a Legenda Aurea és a Stellarium révén kódexirodalmunkba is belekerültek (Teleki-, Horváth-, Tihanyi-, Debreczeni-, Érdy-kódex). Eszerint a Júda törzséből, Dávid királyi nemzetségéből származó Joachim és a Lévi törzséhez tartozó Matthán pap és felesége, Mária leánya, Anna sokáig magtalan volt. Idős korukra kr.e. 16–17 körül született Jeruzsálemben a kislányuk, Mária. A néphagyomány szerint Mária születésekor Gábor főangyal is megjelent. A jeruzsálemi hagyomány a Bethesda-fürdő mellett tiszteli Mária születésének helyét. Az ünnep a keleti egyházból ered, hiszen számos helyen a liturgikus év kezdetét jelentette. A nyugati egyházba I. Sergius pápa vezette be a VII. század végén. Eredetileg a jeruzsálemi Szent Anna bazilika szentelési évfordulója volt. Az ünnepnek már a középkorban vigíliája és nyolcada is volt. Magyar nyelvterületen kultusza a reformáció és török hódoltság miatt csak a barokk időkben bontakozott ki. A középkori templomok többségének eredetileg Mária-patrónusa volt, a barokk időkben aztán búcsúnapnak Kisasszony ünnepét választották hozzá.
MISEREND:
Hétfő: 7,30 -
Kedd: Kisboldogasszony ünnepe
Szerda: 7,30 -
17,00 –
Csütörtök: 7,30 –
17,00 -
Péntek: 7,30 – † Ft. Viorel
18,00 - † Flórián, Carol, Irénke és Antónia
Szombat: 7,30 –
17,00 –
Vasárnap: 9,30 – † Kránics Anna
- Autentificare pentru a posta comentarii